Ze swiata architektury – Winiarnia La Grajera / Virai Arquitectos

José Manuel Cutillas Architekci: Virai Arquitectos Lokalizacja: Finca de La Grajera, Logro.
O, La Rioja, Hiszpania Zespół projektowy: Marta Parra, Jesús Aramendía, Laila Arias, Juan Manuel Herranz, Federico Wulff, Jorge Garrudo, Christian Alvarez, Rodrigo Aragón, Guillermo Lacarra, María Aramendía i Stepan Martinovsly Powierzchnia: 6,900 m2 Rok: ukończono 2011 Budżet: 11 292 757 euro Zdjęcia: José Manuel Cutillas, Diego Carre.
O + 28 Projekt dąży do równowagi między potrzebą ogłoszenia obecności winnicy a pożądaniem łączyć się z krajobrazem: woluminy podążają za deformacjami terenu i są przerywane, przesuwając się w kierunku lasu, pozostając blisko granicy i tym samym szanując istniejącą roślinność.
.
José Manuel Cutillas Duża pół-piwnicowa fundacja z piaskowca, w której mieści się obszar produkcji winnicy, pochyla się i wznosi, aby stać się elementem budynku i przekształcić się w element krajobrazu.
Przed tą masywną konstrukcją instytucjonalna część winnicy zmaterializowała się w lekkim, wzmocnionym korpusie ze szkła i ciemnej ceramiki.
.
José Manuel Cutillas Trzeci tom, małe biura mieszczące wieżę, zamyka i zamyka budynek, pomagając stworzyć plac dla pieszych, który daje dostęp do różnych obszarów: piazza, która jest otwarta na las, do krajobrazu i do panoramy.
.
José Manuel Cutillas Obecność dwóch wejść na różnych wysokościach pozwala winiarni pozostać częściowo pod ziemią, wykorzystując nachylenie terenu; sprzyja to wielu aspektom procesu produkcyjnego, na przykład stałej temperaturze gruntu i zastosowaniu grawitacji lub naturalnej wentylacji.
.
José Manuel Cutillas Wybrany materiał zmienia się z jasnego wyglądu na zewnątrz w ciemnym kamieniu, w dydaktycznym planie podróży, po którym można uczestniczyć we wszystkich fazach warzenia wina, od uprawy winogron po degustację produktu.
.
José Manuel Cutillas Celem budynku jest znalezienie prostych rozwiązań bioklimatycznych, które współgrają z klimatem i lokalizacją.
Obszary mieszkalne znajdują się na południu i chronią obszary przeznaczone do produkcji i fermentacji, które pozostają pod ziemią i pokryte wzgórzem, co zmniejsza potrzebę klimatyzacji.
Pochylony dach jest pokryty roślinnością, która oprócz pomagania budynkowi scalić się z krajobrazem, zwiększa izolację termiczną.
Orientacja i przekrój winnicy pozwala zagwarantować naturalną wentylację budynku i zmniejszyć potrzebę mechanicznej wentylacji dla procesu przemysłowego.
.
José Manuel Cutillas Wśród systemów budowlanych na szczególną uwagę zasługuje element ceramiczny zastosowany na fasadzie; został zaprojektowany przez firmę Virai Arquitectos wraz z hiszpańską firmą Favetón.
Konieczność budowy okiennic, aby skuteczniej chronić duże przeszklone fronty pawilonu instytucjonalnego przed słońcem, spowodowała konieczność znalezienia materiału, który mógłby zachowywać się jednorodnie w nieprzezroczystych strefach fasady oraz w przezroczystych okiennicach.
.
José Manuel Cutillas.
José Manuel Cutillas
[patrz też: grunty niespoiste, olx turek, taśma bentonitowa ]

Powiązane tematy z artykułem: grunty niespoiste olx turek taśma bentonitowa